krajobraz-GIS-analiza przestrzenna

Tomasz Giętkowski i współautorzy bloga: Sebastian Czapiewski, Jakub Makarewicz, Szymon Bryzgalski

GEOSERVER – serwer danych przestrzennych

Serwerów danych przestrzennych na otwartych licencjach jest kilka (QGIS Server, MapServer), ale to Geoserver swoją prostotą obsługi i stabilnością działania najbardziej mi się spodobał, w związku z czym, na nim zbuduję ten blogowy projekt.

Serwer to program komputerowy, który udostępnia zasoby komputera innym komputerom w sieci. Instaluje się go na komputerze (zwykle bardzo wydajnym) z systemem operacyjnym (np. Windows lub dystrybucja Linuxa).

Przed instalacją Geoservera należy zainstalować środowisko Java z tej strony. Potem można pobrać Geoserver i zainstalować na własnym komputerze, pobierając go z tej strony wybierając odpowiedni dla naszego systemu plik.  W trakcie instalacji należy wskazać środowisko Java. Więcej o tym na stronie oprogramowania. W razie dużych problemów proszę mailować.

Po instalacji odnajdujemy program w menu Start i wybieramy Start Geoserver. Otworzy się okno z logiem (dziennikiem) pracy serwera. Podczas używania programu musi być ono cały czas uruchomione.

Po kilkunastu sekundach nasz serwer danych przestrzennych powinien się uruchomić. Otwieramy zatem przeglądarkę (nie zalecam IE) i w pasku adresu wpisujemy lokalny adres:

http://localhost:8080/geoserver/web/

Naszym oczkom powinna ukazać się powitalna strona Geoservera. Logujemy się jako admin z hasłem geoserver

geoserver

O tym, co mamy przed sobą, w następnym wpisie.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>