krajobraz-GIS-analiza przestrzenna

Tomasz Giętkowski i współautorzy bloga: Sebastian Czapiewski, Jakub Makarewicz, Szymon Bryzgalski

#3 Warstwy wektorowe i edycja atrybutów

Dane przestrzenne gromadzi się w dwóch podstawowych modelach zapisu, wektorowym oraz rastrowym. W modelu wektorowym nadrzędnym pojęciem jest obiekt \feature\. Obiekt to punkt, linia lub poligon (wielobok). Linia i poligon składają się z wierzchołków \vertex\, które są połączone krawędziami \segment, edge\. Integralną częścią poligonu jest jego wnętrze \fill\. Najpopularniejszym, dziś formatem zapisu danych w postaci wektorowej jest \shapefile\. Na jednej warstwie typu \shp\ mogą znajdować się tylko obiekty tego samego rodzaju, tzn. punkty, linie lub poligony.

Pobierz i dodaj warstwę podziału administracyjnego Polski na poziomie województw.

Dane z darmowego źródła, baza GADM.org

UWAGA jeśli pobrałeś dane z bazy GADM.org!
Aby dane wyświetlane były w bardziej przyjaznym układzie współrzędnych ustaw: Settings>Project Properties>Coordinate Reference System poprzez filtr znajdź EPSG 2180, wybierz go i zaakceptuj.

Jak pisałem wcześniej, każdy obiekt na mapie posiada atrybuty. Aby podejrzeć je wszystkie, należy otworzyć tabelę atrybutów qgis_attrib_table. Wybierz teraz dowolny wiersz (w kolumnie z jego numerem) i sprawdź, co stało się na mapie. W tym momencie dotarłeś do meritum aplikacji GIS, czyli połączenia obiektu na mapie z jego atrybutami, zgromadzonymi w tabeli atrybutów.

Tabela atrybutów przypomina nieco arkusz kalkulacyjny. Nagłówki kolumn stanowią nazwy atrybutów, a każdy wiersz przypisany jest do innego obiektu. Aby wprowadzić swoje własne atrybuty, należy stworzyć nową kolumnę (atrybut).
1. Najpierw wprowadź warstwę w stan edycji qgis_start_edit następnie dodaj kolumnę qgis_new_column.

2. Wprowadź nazwę oraz określ typ danych, jakie będą umieszczane w tej kolumnie. Pamiętaj, że po wybraniu tekstu, nawet gdy wpiszesz cyfry, nie będą możliwe działania matematyczne na tym argumencie oraz tworzenie kartogramu ilościowego. W przypadku danych typu \real\, \width\ oznacza liczbę możliwych do wpisania cyfr, a \precision\ ile w tej liczbie jest cyfr po przecinku.

3. Po stworzeniu kolumny zapisz zmiany qgis_save
4. Teraz możesz w odpowiednie wiersze wprowadzić nowe atrybuty. Pamiętaj, że ta czynność wymaga włączonej edycji na danej warstwie. Po zakończeniu wpisywania zapisz zmiany i wyłącz edycję qgis_start_edit.

Wpisane przez siebie atrybuty możesz wyświetlić na mapie w postaci etykiet.

, ,

3 thoughts on “#3 Warstwy wektorowe i edycja atrybutów

• studentka II roku pisze:

Wykonałam wszystkie czynności, tak jak wyżej zostało opisane poza tym, że tabelę atrybutów stworzyłam w Excel’u i zapisałam w formacie .dbf (pamiętając o obostrzeniach). Czy pomimo to QGIS 2.0 może nie wyświetlać danych?

• Tomasz Giętkowski pisze:

A czy przed dodaniem tabeli do QGIS zamknęła Pani Excel?

• studentka II roku pisze:

Tak, zamknęłam. Po ponownym otwarciu OpenOffice.org Calc (przy zamkniętym QGIS’ie) zauważyłam, że w tytułach pojawiły się dodatkowe znaki, przez co została przekroczona ich ilość. Właśnie w tym bym upatrywała problemów, ale nie rozumiem dlaczego te znaki się „nagle” pojawiły.