krajobraz-GIS-analiza przestrzenna

Tomasz Giętkowski i współautorzy bloga: Sebastian Czapiewski, Jakub Makarewicz, Szymon Bryzgalski

#13 GIS’em rządzi układ – czyli krótko o Systemie Odniesienia Przestrzennego

W poprzednim poście Sebastian opisywał eksport warstwy wektorowej do pliku \kml\, który następnie można dodać do Google Earth. Przy okazji wspomniał o układach współrzędnych. Ponieważ temat jest ważny nawet dla początkujących, trzeba mu poświęcić dwa słowa.W rzeczywistości w GIS wykorzystuje się pojęcie Systemu Odniesienia Przestrzennego \Spatial Reference System (CRS)\, którego układ współrzędnych jest tylko elementem. Ponad niego, w skład CRS wchodzą: układ odniesienia, model geoidy i odwzorowanie kartograficzne. Więcej o CRS obowiązujących w Polsce w rozporządzeniu. Definicja CRS zawiera zatem te wszystkie opisane wyżej informacje.
Zdefiniowania CRS dokonuje się w programie GIS w dwóch aspektach. Przede wszystkim taka definicja musi być przypisana warstwie. W QGIS dokonuje się jej poprzez: Layer Properties>General> Specify CRS. Zanim dokonamy zmian, musimy być pewni w jakim CRS przygotowane są dane. Definicja zapisywana jest automatycznie na dysku w pliku *.prj o takiej samej nazwie jak dana warstwa. W zależności od ustawień programu, może on zapytać się o deklarację CRS dla warstwy przy jej dodawaniu.
Drugie ważne miejsce, które nie może obyć się bez CRS, to projekt. Czym jest projekt pisałem już wcześniej. Zdefiniowanie CRS dla projektu ma zasadnicze znaczenie szczególnie wtedy, gdy zamierzamy pracować na warstwach o różnych CRS. Programy GIS potrafią przeliczyć w locie warstwy o różnych CRS i wyświetlić je odpowiednim dla nich miejscu. W QGIS CRS definiujemy poprzez: Settings>Project Properties>CRS. Włączyć tu należy opcję \Enable ‘on the fly’ CRS transformation\.
Na koniec dwa słowa o definicjach CRS. Istnieje w miarę jednolita baza tych definicji o nazwie EPSG. Każdy CRS ma w niej identyfikator. CRS z układem 1992, w którym przygotowana jest większość danych w skalach topograficznych (mianowniki skali 10k-500k), ma numer EPSG 2180. CRS z układem współrzędnych geograficznych, zwany potocznie WGS84, to numer EPSG 4326.

Teraz można z powodzeniem eksportować warstwy do Google Earth oraz panować nad skalą wydruków w kompozycji QGIS.

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>