krajobraz-GIS-analiza przestrzenna

Tomasz Giętkowski i współautorzy bloga: Sebastian Czapiewski, Jakub Makarewicz, Szymon Bryzgalski

Mały wpis o ważnej rzeczy – automatyczne importowanie współrzędnych

Po chwilowym przestoju wracamy do gry (wbrew wszelkim twierdzeniom i nadziejom, praca magisterska nie napisze się sama…)! Dzisiaj krótki wpis o przydatnej rzeczy.

Często spotykam się z problemem automatycznego tworzenia punktów z współrzędnych płaskich prostokątnych „1992″ – czyli powszechnie stosowanych informacji o położeniu obiektu, współrzędne X i Y (dane takie stosowane są powszechnie np. w geoportalu czy odbiornikach GPS). Sposobów jest kilka, a ja postaram się zaprezentować ten najprostszy.

Quantum GIS posiada bardzo przydatne narzędzie do importowania współrzędnych i wyświetlania ich w formie punktów na mapie. Opcja ta znajduje się w zakładce ‚Layer’ i nazywano je ‚Add Delimitedet Text Layer’. Jedyne co  należy  zrobić, to zapisać nasze dane w notatniku, najlepiej z zachowaniem niżej ukazanej formy.

txt_to_shp_qgis

 

Zapisujemy to w formacie .txt lub .csv, a następnie odpalamy omawiana narzędzie. Jeżeli zapisaliśmy plik w zalecanej formie, to ustawienia w okienku powinny wyglądać następująco

Add_Delimitedet_text_layer

Oczywiście możemy samemu wybrać znak rozdzielający kolumny, separator dziesiętny itp.

Pamiętać jednak należy, że polskie instytucje  geodezyjne (w tym strona geoportalu) odwracają współrzędne w stosunku do tych stosowanych w GIS, dlatego w wierszu ‚X Y fields’ należy zamienić kolumnę X na Y i analogicznie kolumnę Y na X.

Jeśli potrzebujemy, możemy zapisać naszą warstwę jako plik .shp, klikając na niej PPM i wybierając opcję ‚Save As…’ a następnie ustawiając wszystkie wymagane opcje lub możemy też wykonywać wszystkie operacje na nowo utworzonej warstwie, ale o tym w niedalekiej przyszłości.

, , , ,

One thought on “Mały wpis o ważnej rzeczy – automatyczne importowanie współrzędnych

  • Tomasz Giętkowski pisze:

    Warto tu dodać, że w ten sam sposób można dodać punkty, w odniesieniu WGS84. Zapisać je trzeba jedynie w formacie stopni dziesiętnych. Takie współrzędne (poza GPS) można pozyskać z Google Earth, zmieniając standardowe ustawienia Google w menu Narzędzia>Ustawienia. Ponadto, dobrze jest potem definiować układ odniesienia dla powstałej warstwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>