krajobraz-GIS-analiza przestrzenna

Tomasz Giętkowski i współautorzy bloga: Sebastian Czapiewski, Jakub Makarewicz, Szymon Bryzgalski

#16 Nazewnictwo katalogów, plików, atrybutów – czyli dlaczego QGIS się zawiesza

Czy nagle, z niewyjaśnionych przyczyn zawiesił się wam QGIS, zgłaszając okienko niespodziewanego błędu? Jedną z podstawowych przyczyn takiego zachowania może być nieoprawne nazewnictwo katalogów, plików i atrybutów. Zdarza się, że na początku wszystko działa sprawnie, lecz nagle przy pewnej analizie QGIS nie potrafi jej wykonać. Najczęściej dlatego, że wtyczka czy algorytm zadania wymaga pewnego rygoru nazewnictwa. Trzymając się poniższych reguł, można ten problem znacznie ograniczyć.
Katalogi – w całej ścieżce dostępu do plików warstw nie należy używać polskich znaków i spacji. Nie należy zatem gromadzić plików na pulpicie. Najlepiej zrobić to w niezbyt zagnieżdżonym katalogu.
Pliki warstw – a więc i same warstwy, powinno nazywać się krótko, bez polskich znaków i spacji. Należy też unikać kropki, co jest częstym zwyczajem w przypadku map topograficznych z godłami typu 224.123.tif Pamiętać trzeba, aby nazwa wartsy wskazywała w jakiś sposób na jej zawartość.
Atrybuty – podczas tworzenia warstwy, lub nowej kolumny w tabeli atrybutów popełnia się czasami poważne błedy. Wystarczy zapamiętać, że obowiązuje tu zasada 4: (i) maksymalnie 8 znaków, (ii) bez polskich znaków, (iii) bez spacji i (iv) nie zaczynać nazwy cyfrą.

, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>